KONTAKT

Wspieraj Polską Fundację Kulturalną kupując w

Kiedy kupujesz przez AmazonSmile, Amazon przekazuje darowiznę na Polską Fundację Kulturalną

Events

HomeEvents › spotkanie z dr Hubertem Chudzio pt.: "Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń - utrwalanie pamięci"

02.28.2015

spotkanie z dr Hubertem Chudzio pt.: "Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń - utrwalanie pamięci"

Sobota, 28 lutego 2015, 6 pm


Polska Fundacja Kulturalna w Clark wraz z Instytutem Józefa Piłsudskiego w Ameryce zaprasza na spotkanie z dr Hubertem Chudzio pt.: "Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń - utrwalanie pamięci", projekcja filmów "Wyszli z ziemi niewoli..." oraz "Miasta zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem"

wstęp wolny

Program spotkania:

- prelekcja o Centrum Dokumentacji Zsyłek i Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie

- projekcja filmów dokumentalnych:
"Wyszli z ziemi niewoli..."

oraz

"Miasta zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem" - scieżka dźwiękowa w języku polskim, napisy w języku angielskim

 - dyskusja

Sobota, 28 lutego 2015, 6 pm
Polska Fundacja Kulturalna
177 Broadway ▪ Clark ▪ NJ
 

Hubert Chudzio. Przed Biblioteką Polską w Paryżu - photo

Hubert Chudzio. Przed Biblioteką Polską w Paryżu


Dr Hubert Chudzio
jest adiunktem w Katedrze Historii XIX wieku w Instytucie Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Współpracuje z Biblioteką Polską w Paryżu, dla której opracował katalog zbiorów tej instytucji. Jego zainteresowania naukowe to dzieje Wielkiej Emigracji oraz peregrynacje Polaków po Bliskim Wschodzie w XIX wieku. Za monografię „Polityk Hotelu Lambert. Generał Ludwik Bystrzonowski (1797-1878)” otrzymał Nagrodę im. Jerzego Skowronka.  Nieobce są mu też zagadnienia związane z Księstwem Warszawskim, którym poświęcił kilka prac naukowych. Od lat zajmuje się też szeroko pojętą tematyką przymusowych migracji od czasów Konfederacji Barskiej do czasów stalinowskich. Jest dyrektorem Centrum Dokumentacji Zsyłek Wypędzeń i Przesiedleń. Był inicjatorem powstania tej ważnej instytucji. Kierownik misji naukowych do Afryki Wschodniej (Kenia, Tanzania, Uganda), Australii, Kanady i wielokrotnie do Wielkiej Brytanii. Dzięki wspomnianym projektom zarejestrowano w tych krajach ponad 200 filmowych wywiadów z Sybirakami. Za swoją pracę na rzecz upamiętnienia losów Polaków w czasie II wojny światowej został uhonorowany medalem „Pro Memoria”. Sybiracy wyróżnili go Odznaką Honorową Sybiraka. Kieruje również projektem grantowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Pokolenia odchodzą. Relacje źródłowe polskich Sybiraków z Wielkiej Brytanii”, realizowanym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.  Inicjator wielu konferencji naukowych w Polsce i zagranicą. Od 2008 roku prowadzi także projekt „Inwentaryzacji grobów, kwater i cmentarzy wojennych na terenie Małopolski”. Jest on realizowany we współpracy z Wojewodą Małopolskim.

Jako dziennikarz od lat współpracuje z telewizjami polskimi (TVP, TVN) i zagranicznymi (Discovery, Planete). Reżyseruje filmy o tematyce historycznej i archeologicznej. Uczestniczył jako dokumentalista w wykopaliskach archeologicznych w Egipcie (udział w 8 misjach) i Gwatemali.

Za film Ni-anch-Nefertum – zapomniany kapłan otrzymał Grand Prix Festiwalu Filmów Popularnonaukowych w Gdańsku (2006) jak również nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Poza krajem jego filmy były prezentowane na festiwalach filmowych w Grecji, Francji i USA. Jest też dyrektorem Festiwalu Filmów Archeologicznych w Krakowie. Muzeum Archeologiczne w Krakowie za promocję polskiej archeologii przyznało mu statuetkę „Światowida”.
 



Polish School
Sala Bankietowa
UNIA
POLAND